wolontarisz roku 2020

Wybieramy Wolontariusza Roku 2022 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Konkurs jest skierowany do wolontariuszy oraz organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami i stanowi doskonałą okazję, by w sposób szczególny docenić, wyróżnić i nagrodzić wolontariuszy za ich zaangażowanie i aktywność. Na zgłoszenia czekamy do 29 listopada 2022 r.

Celem konkursu jest promocja aktywnych, zaangażowanych społecznie osób, które podejmują działania na rzecz innych, wspierają działania organizacji i instytucji, organizują i włączają się w inicjatywy, akcje i działania społeczne na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Konkurs ma także na celu promocję i upowszechnianie dobrych praktyk współpracy organizacji i instytucji z wolontariuszami.

Do konkursu zgłaszani mogą być kandydaci w następujących kategoriach:

  • wolontariat indywidualny;
  • grupy wolontariackie (w tym szkolne koła wolontariuszy);
  • inicjatywa na rzecz Ukrainy i uchodźców.

Osoba, która zwycięży w konkursie zostanie uhonorowana tytułem „Wolontariusz roku 2022 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego”. Formularze zgłoszeniowe wraz ze zdjęciami/filmikiem należy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dostarczyć w wersji papierowej do Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS (Rudzka 13C, Rybnik).

Na zgłoszenia czekamy do 29 listopada 2022 r. (wtorek) do godziny 15:00. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Wolontariatu 07.12.2022, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Regulamin i formularz zgłoszenia na stronie CRIS Rybnik

Organizatorami konkursu są:

  • Stowarzyszenie OLIGOS;
  • Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego;
  •  Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku.

Patronat medialny

RADIO 90

norweskie finansowanie

"Kaj ta zmiana? Kampania na rzecz sprawiedliwej transformacji" to projekt realizowany przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Do tej pory w ramach projektu zostało zrealizowane badanie monitoringowe gmin województwa śląskiego. Badanie wykonał ośrodek badawczy Sonda Sp. z o.o., a komentarz ekspercki do badania został udzielony przez dr hab. Roberta Krzysztofika z Uniwersytetu Śląskiego. Raport z badania będzie wkrótce dostępny do pobrania.


Powstała również internetowa platforma wiedzy i wymiany pomysłów na transformację energetyczną województwa śląskiego. Celem portalu jest wzrost świadomości tego, co w najbliższych latach czeka mieszkańców Polski, a szczególnie województwa śląskiego. Śląski Bank Pomysłów dostępny jest pod adresem:  https://www.bankpomyslow.federacja.slask.pl/

Integralną częścią projektu jest również zaangażowanie 5 młodzieżowych liderów z terenu województwa śląskiego, którzy przeszli 48-h cykl szkoleń z takich tematów, jak sprawiedliwa transformacja energetyczna, zmiany klimatu, zrównoważona gospodarka, wyzwania społeczno-gospodarczo-przyrodnicze na Śląsku, kampanie społeczne: edukacja i lobbing, teambuilding i współpraca. Młodzieżowi liderzy przygotowali koncepcję kampanii społeczno-lobbingowej, która będzie realizowana na terenie województwa śląskiego.

Zrealizowano również jedno seminarium internetowe „Powrót do biedaszybów? Czy gminy woj. śląskiego są przygotowane do sprawiedliwej transformacji energetycznej?”, które poprowadził dr hab. Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego. 

logo W dniu 9 września 2022 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów FOPSZ, na którym oprócz zwyczajowych zatwierdeń sprawozdań merytorycznych i finansowych za rok 2021, uzupełniono skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W miejsce Piotra Dominiaka wszedł do zarządu Jarosław Tobiasz ze stowarzyszenia Oligos, a do komisji rewizynej dokoptowano Annę Tęczę ze Stowarzyszenia Uskrzydleni i Marzena Sobczak ze Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej RYBNIK-EUROPA.

Walne Zgromadzenie zakończyło się spotkaniem przy ogniusku przy akompaniamencie akordeonu.

logo fopsz123

Z powodu braku kworum na Walnym Zebraniu Delegatów w dniu 23 czerwca br., zebrani zdecydowali o ponownym zwołaniu Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów i wyznaczyli temin 9 września 2022 r. (piątek). Spotkanie odbędzie się w ośrodku STODOŁY przy ul. Cisowej 2. Porządek obrad taki sam jak w pierwszym terminie. Proszę sobie zarezerwować temin:)

logo fopszPrzed nami zmiany personalne w zarządzie i komisji rewizyjnej, Piotr Dominiak po wielu latach pracy w zarządie federacji opuszcza nasz region i przenosi się na północ Polski. W komisji rewizyjnej ze względu na chorobę utraciliśmy kolejnego przedstawiciela w jej składzie. Tak więc oprócz sprawozdań będziemy uzupełniać nasze ciała kolegialne.

Na tę Wielkanoc życzyć Wam wypada
ciepła domowego, miłości bliźniego,
placka wybornego, spokoju świętego

wszystkim ngosowcom życzy z okazji świąt zarząd FOPSZ

Kontakt

Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego zaprasza do współpracy. 

biuro@federacja.slask.pl

www.federacja.slask.pl

+ 48 32 423 70 34 / +48 691 49 60 28